KPSS’den Polis Olmak İçin Ne Yapmam Lazım?

Türkiye’ de kamu personeli olmak isteyen herkesin mutlaka Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS’ ye giriş yapmaları ve istenen KPSS puanını almaları gerekir. Bu çerçevede de devlet bünyesinde kolluk güçlerine katılım içinde KPSS şartı bulunuyor. Bu noktada polis olmak isteyenler için KPSS şartı da bulunuyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı her yıl ÖSYM tarafından gerçekleştiriliyor. Lisans ve ön lisans olarak uygulanan KPSS sınavına katılım gerçekleştiren adaylar, devlet memuru olabilme hakkına sahip olabiliyor. Tabii ki bu aşamada devlet kurumları tarafından farklı devlet memurluklarına ilişkin olarak belirlenmiş olan farklı KPSS puanları bulunuyor. KPSS adaylarının bu puanları yakalamaları gerekiyor. KPSS’de polis olmak için ne yapmam lazım sorusu ise polis olmak isteyen memurların en fazla merak ettikleri konuların başında geliyor.

KPSS Polis Olmak İçin Şart Mı?

Polis olmak isteyen lisans ve ön lisans mezunu kişiler, sadece tek bir yazılı sınav kapsamında olan KPSS’ ye giriş yapmaları gerekiyor. KPSS’ den alınacak KPSS puanı her bir devlet memurluğu açısından geçerlilik taşıyan bir sınavdır. Bu çerçevede de polis olmak isteyen kişilerinde ilave olarak bir yazılı sınava giriş yapmaları gerekliliği kalmamaktadır. KPSS’ ye katılım gerçekleştiren adaylar PAEM ve POMEM adına tek yazılı sınava giriş olarak kabul edilmektedir. KPSS’de polis olmak için ne yapmam lazım diyenler için son derece anlaşılır ve açıklayıcı bir rehber bulunuyor. KPSS’ ye giriş yaparak, polis olmak isteyen adayların mutlaka eğitim amacı ile öğrenci alımı gerçekleştiren polis eğitim birimleri olan PAEM ve POMEM’e göre hazırlık çalışmalarını oluşturmaları büyük bir önem taşır. KPSS ile bu iki polie eğitim birimi girişleri sırasında, polis adayları açısından en önemli hususların başında ise en son gerçekleştirilen 2 KPSS’ de aldığı puanın geçerli olmasıdır. Buna göre 2018 yılı için giriş yapacak adayların 2018 ile 2017 KPSS P3 puanlarına dikkat etmeleri çok önemlidir.

Bu iki puan dışında adaylar tarafından giriş gerçekleştirilen sınavların polis memuru olabilmeleri açısından herhangi bir uygunluğu ya da geçerliliği söz konusu değildir. Alım şartları açısından iki polis eğitim birimi birbirleri ile benzerlik taşıyor olsa da aralarında bazı farklılıkların olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Bu aşamada ise ilk sırada lisans mezunu bir aday için 4 senelik herhangi bir üniversite bölümünü tamamlamış olması durumunda PAEM ve POMEM açısından başvuruların gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Buna karşın ön lisans mezunu ise aday bir üniversite bölümünü bitirmiş ise yalnızca POMEM için başvuru gerçekleştirebilme hakkına sahip olabilmektedir. Bu hususlara dikkat ederek, KPSS’de polis olmak için ne yapmam lazım sorusunun yanıtını çok ayrıntılı bir şekilde alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir