Son İlanlar

Home / Rehber / KPSS’de En Çok Puanı Hangi Ders Getirir ?

KPSS’de En Çok Puanı Hangi Ders Getirir ?


Pek çok kişi için devlet memurluğu statüsü büyük bir önem taşıyor ki günümüzde çoğu kişi kamu kurumlarında görev alabilmek amacı ile 1980’ li yıllardan bu yana uygulanmakta olunan Kamu Personeli Seçme Sınavı’ na giriş yapıyor. KPSS olarak kısaltılan bu kamu personeli sınavı sayesinde hem adayların daha adil bir şekilde devlet kurumlarının sınırlı kontenjanlarında kendilerine yer bulabilme şansını elde edebilmeleri hem de devlet kurumlarının alanlarına göre nitelikli kamu personelleri çalıştırabilmesi mümkün oluyor. Bu yüzden uzun yıllardır uygulanmakta olunan Kamu Personeli Seçme Sınavı vatandaşlardan oldukça yoğun şekilde ilgi görüyor. Her sınavda yoğun katılımın gerçekleştirildiği KPSS ile ilgili olarak özellikle çalışma dönemi konuları en fazla merak edilen konular arasında yer alıyor. Misal olarak KPSS’de en çok puanı hangi ders getirir şeklinde olan bir soru ile adaylar, bu derslere göre çalışma planlarını düzenleyebiliyor ki bu sayede daha pratik bir şekilde KPSS puanlarını yükseltebiliyor.


Doğru bir planlama ile gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda son derece yüksek KPSS puanları elde ederek, her zaman istenen iyi bir devlet kurumu kademesinde memur olarak görev alma şansını arttırabilmek mümkün oluyor. KPSS puanı üzerinden devlet kurumlarının kendi niteliklerine göre aldıkları kontenjanlarda daha ön sıralarda olmak ve memur olabilme şansını arttırabilmek, yüksek KPSS puanı ile mümkün olabileceğinden KPSS’de en çok puanı hangi ders getirir sorusuna yanıt bularak, bu doğrultuda bir KPSS hazırlık süreci geçirilmesi tavsiye edilir.

Türkçe ve Matematik Yüksek Puanlarıyla Öne Çıkıyor

Kamu Personeli Seçme Sınavı temel olarak Genel Yetenek ve Genel Kültür şeklimde 60’ ar adet sorudan oluşan toplamda 120 soruluk bir sınavdan oluşmaktadır. Bu bölümlerin puan yüzdeleri yani KPSS puanı için etki yüzdeleri değişkenlik gösterirken, bu aşamada KPSS adayları KPSS’de en çok hangi ders puan getirir sorusunun oluşmasına yol açıyor. KPSS’ de en fazla puan getiren dersler arasında tüm sınavlarda olduğu gibi Matematik ve Türkçe dersleri öne çıkıyor. Genel olarak Türkçe konuları uzun paragraflardan oluşmasından, Matematik dersi soruları da çözüm için uğraşılması gerektiğinden diğer soru tiplerine göre daha fazla zaman kaybı yaşanmasına neden olabiliyor. Ancak KPSS puan hesaplaması kapsamında KPSS’ de en fazla puan etkisi Türkçe ve Matematik dersine ilişkin sorulardan oluyor. Bu yüzden de uzmanlar KPSS adaylarının 2019 KPSS lisans sınavında da mutlaka Türkçe ve Matematik derslerine ilişkin sorulara hazırlıklı olmaları ve bu derslerin sorularının çözümünde daha fazla pratik yapmalarını öneriyor. Bu şekilde Türkçe ve Matematik sorularındaki zaman kayıplarının daha minimal seviyeye çekilebilmesi mümkün olur. Böylelikle en yüksek KPSS puanını alarak, istenen devlet kurumunda memuriyet görevini alabilme şansını önemli oranda arttırabilmek mümkün oluyor.

Hakkında Fethi Kılıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir