Son İlanlar

Home / Rehber / KPSS’de En Çok Atanan Hangi Bölümler Lisans-Önlisans

KPSS’de En Çok Atanan Hangi Bölümler Lisans-Önlisans


Günümüz Türkiye’ sinde devlet kurumlarında görev almak isteyen adayların mutlaka KPSS’ yeni girmeleri ve ideal puanları almaları gerekiyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) lisans ve ön lisans seviyesinde her yıl gerçekleştiriliyor. Adaylar bu KPSS lisans ve ön lisans sınavlarına katılım gerçekleştirerek, devlet memuru olmak istediği kurum ya da kurumlardaki puan sınırlarını yakalamaya çalışıyor. Böylelikle dilediği memuriyet hayatına kolay bir şekilde ulaşabilme imkanına sahip olabiliyor. Daha adil bir kamu personeli yerleşiminin gerçekleştirilmesi ile beraber daha nitelikli devlet memurları için atamaların gerçekleştirilebilmesi amaçlanıyor. Bu yüzden onlarca yıldır Türkiye’ de uygulanmakta olan KPSS ile ilgili olarak KPSS adayları arasında çeşitli sorular gündeme geliyor. Özellikle de devlet memurlarına ilişkin olarak hem deneyim hem de bilgi açısından yeterli veriye sahip olmayan KPSS adayları tarafından KPSS’ de ençok atanan hangi bölümler lisans-önlisans şeklinde sorular öne çıkıyor.


Günümüzde Türkiye’ de memurluk atamaları genel olarak KPSS puanları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu durumda KPSS 2019 lisans ve önlisans sınavlarına girecek adaylar arasında KPSS’de en çok atanan hangi bölümler lisans-önlisans sorusunun gündeme gelmesine neden oluyor. Özellikle de her yıl KPSS lisans ve ön lisans sınavlarına katılım gerçekleştiren adayların sayısında çok ciddi seviyelerde artışların meydana geliyor olması nedeni ile hangi bölümler ile ilgili olarak atamaların daha yüksek olasılıkta olduğu fazlasıyla merak ediliyor. Bu yüzden de günümüzde KPSS adayları tarafından KPSS sınav hazırlıkları bu bilgiler ışığında yönlendirilmektedir.

KPSS’ de Düşük Puan ile Atanan Bölümler Lisans ve Ön Lisans

Kamu Personeli Seçme Sınavı merkezi atama işlemleri sırasında en fazla bölümden atama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu süreç içerisinde uygulanan KPSS’de en çok atanan hangi bölümler lisans-önlisans dahilinde genel KPSS puan seviyeleri 80 puan ve üzerinde olmaktadır. Buna karşı bazı bölümler atama işlemleri sürecinde memur adaylarına oldukça önemli bir avantaj sağlıyor. Belirli bölümlere ilişkin alım oranlarının çok düşük seviyede olmasına karşın düşük KPSS puanı alan memur adaylarında atama işlemi gerçekleştiriyor. Bu aşamada özellikle hem KPSS puanı düşük seviyede olan hem de çok fazla alım yapan bölümlerde bulunuyor. Bu şekilde memur adaylarının aldıkları puana göre çok daha kısa süre içerisinde atanabilme şansına sahip olabilmeleri sağlanabiliyor.

Bu aşamada KPSS’de düşük puan ile atanan bölümler lisans-önlisans sorusunun yanıtını merak edenler için hem önemli memur kazancı getiren hem de kolay şekilde atanabilen bölümler arasında;

  • İtfaiye,
  • Hemşirelik,
  • İlk ve Acil Yardım Bölümü,
  • Ebelik,
  • Emlak ve Emlak Yönetimi,
  • Odyometri,
  • Diyaliz Sağlık Teknikerliği,

Şeklindedir. KPSS’ye giren ve 2 yıl geçerli olan KPSS puanı kazanan memur adayları, bu bölümlerde tercih kullanmaları durumunda daha yüksek olasılık ile atanabilme hakkına sahip olabiliyor.

Hakkında Fethi Kılıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir