KPSS’de 80 Puan ve Üzeri Nasıl Alınır

Merhaba KPSS Haberlerim’in değerli ziyaretçileri. 2018 KPSS sınavında sınava ne şekilde hazırlanmanız gerektiği ve sınavı ne şekilde çözmeniz gerektiği konusunda bazı püf noktalarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Şimdi yeni sınav sistemine göre bize 120 dakika yeterli gelmiyor. Nasıl ki Ales ve DGS (Dikey Geçiş Sınavı) mantığında uzun ve zorlayıcı vakit çalan sorular varsa KPSS’de d belirleyici olmak için bu tarz sorular mevcut.

KPSS’den 80 üstü puan almak için, belli bir altyapın ve tecrüben olduğunu varsayarak 70 netten 80 netlere çıkmak için yapman gerekenleri sıralayacağız. Bunlardan ilki de;

Sınav Sürenizi Ayarlayın

Sınav süresini nasıl verimli kullanılabilir, sınava girmeyi kendinizi denemeyi zaten biliyorsunuz denemelerden. Hatta vaktiniz artıyor bile olabilir Dershane denemelerinde. Fakat KPSS sınavına gireceklere en önemli tavsiye bir soru çözme stratejiniz olmalı, hangi dersten başlayacağız, hangi alana ne kadar zaman ayarlayacağınız vs. gibi. ÖSYM sınavlarda artık taktik değiştirdi. Ama neden? Sınavlar eleme sınavı olduğundan artık sınava giren adaylar bilgili verilen soruları zaten çözebiliyor fakat ayırt edici nokta en hızlısı! Önceden Türkçe testini 30 dakikada çözen adaylar, artık Türkçe testlerden 4-5 tanesi sizin vaktinizi çalabilecek ve tekrar tekrar okutabilecek cinsten sorulardır. Bu sorulardan 2 tanesini paragraf birleştirme tarzındaki sorulardır. O yüzden Türkçe testi genelde ortalama 45 Dakika gibi bir zaman istiyor. Fakat zamanınızı kullanmayı öğrenirseniz 40 dakikada çözebilir ve sınav yetiştirememe kaygısının önüne geçebilirsiniz. Hızlı okuma taktiklerini mutlaka bilin bunun faydasını sınavda göreceksiniz.

Tarih Coğrafya Anayasa gibi testlerde yine 45 50 dakika gibi bir zaman alıyor. Fakat zamanınızı daha idareli kullanarak bu kısımda 30 35 dakikaya indirebilirsiniz. Eğer tavsiyelere açıksanız eğer, sınava bu kısımdan başlayabilirsiniz. Böylelikle Genel Kültür kısmını 70 dakika gibi bir sürede bitirebilir geriye 50 dakika artırabilirsiniz.

Zaten matematiği iyi olan birisi 35 Dakika gibi bir sürede bitirebilirsiniz. Fakat matematiğiniz iyi değilse 20 25 tane soruyu ilk 20 soruyu çözebilirsiniz. Bu 20 soru zaten kısa ve çok zorlamayan tarzda sorulardır. Matematikte kısa gibi görünen sorulara aldanmayın (ilk 15 sorudan sonra gelen sorular) bunlar aslında çözümü uzun olan sorulardır.

Geriye 15 dakika gibi bir zaman arttı bu kısımda da Genel Kültür’ boş bıraktığınız sorulara dönebilirsiniz. Mantık sorularına takılacaksanız eğer bu dakikalarınızı buraya ayırabilirsiniz.

En iyi ve hızlı yapabildiklerinizi ilk yapın, Türkçe ve matematiği en sona bırakın. Bu taktikle kendinizi denemelerde deneyebilirsiniz. Ayrıca matematikte ilk 15 20 sorudan sonraki kısa görünen tarzdaki sorulara sakın aldanıp vaktinizi harcamayın.

KPSS sınavından alan rehber hocamızın iki öğrencisi, yukarıdaki taktikle denemelerde 70 alan (14 Matematik neti vardı) öğrenci 81 puan aldı. denemelerden 85 alan öğrenci de, sınavını yetiştiremediği için 78 puanda kaldığını belirtti.

Eksik Konu Bırakmayın

KPSS sınavına girmeden önce, basit konularda kesinlikle eksik bırakmayın ve konu tekrarlarınızı yapıp bol bol soru çözün. Sınava son bir ay kala, deneme çözümlerinizi artırın ve kendinizi eksik gördüğünüz yanlış yaptığınız sorulara ait konuları tarayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir