Son İlanlar

Home / B Grubu / KPSS Tarih Dersine Nasıl Çalışılır

KPSS Tarih Dersine Nasıl Çalışılır


Merhaba KPSSHaberlerim değerli ziyaretçileri, KPSS hazırlığında rehber yazılarında Genel Kültür Genel Yetenek sınavına daha az bir süre kaldığı için, bu yazımızda KPSS Tarih dersine nasıl çalışır ve Tarih dersine çalışma taktikleri ile örnek hafıza metodlarını kullanarak birkaç püf noktasından bahsedeceğiz.


KPSS Tarih soruları yüzde 95’lik kısmı bildiğiniz üzere bilgi ağırlıklı (direk bilgi, bilgiyi yorumlayarak sonuca varmak). Geriye kalan yüzde 5’lik kısım ise yorum sorusu olarak gelmektedir. Peki böyle bir durumda ne yapmamız gerekir? Bu rehberde size bu taktiği vermeye çalışacağız.

KPSS Tarih Dersine Nasıl Çalışılır

Direk bilgi ve bilgiyi yorumlama gerektirdiği için KPSS Tarih çalışmanın en önemli taktiği, bilgi eksiğiniz olmasın. Eğer soru kaçırmak istemiyorsanız konu anlatımlı bir kitaptan, sınava kadar tüm konuları tarayarak bilgi açığınızı kapatın. Ve her konu çalıştığınızda konu testleri ile çalıştığınız konuları pekiştirin. Belli aralıklar ile bu ayda bir olur 45 günde bir olur. Öğrendiğiniz konulara tekrar geri dönüp genel ve kısa bir tekrar yapın. Unuttuğunuz yer varsa bu kısımları ses kaydı yaparak yolda otobüste dinleyebilir veya, notlar alarak bu notları ara ara okuyabilirsiniz. Örnek olarak Tarih öncesi Türk Devletleri konusunu bitirdik, kapatıp kitabı koyarsanız belli bir zaman sonra ( iki hafta içinde kısmen, bir ay sonra yüzde yetmişbeş gibi bir oranını) unutacaksınız! bunun önüne geçmek için, mutlak suretle tekrarlarınızı ve soru çözümlerinizi yapın ki, konu çalışırken atladığınız yerlerdeki eksiğinizi görün.

Soru çözümü ne kadar önemli olduğunu, piyasadaki egemen soru bankalarından 2 tanesini bitirdikten sonra göreceksiniz. Artık soru tarzlarını, soruş tarzlarını öğreneceğiniz için soruda birkaç cümle gördüğünüzde sorunun sizden istediği cevabı zaten kestirebilecek kıvama gelecek ve çözemeyeceğiniz tarzda soru gelmeyecek. Eğer iki kitap bitirdiyseniz çok ciddi manada hazırlanmış eksiklerinizi kapatmışsınız zaten demektir. Soru çözümlerinde dikkatsizlik dışı yanlış yaptığınız soru varsa konusuna mutlaka göz gezdirin. Yanlış öğrendiğiniz bir bilgi vs olabilir. Bunları düzeltmeden yanlış sorularınızı bırakmayın.

Not: Bir taktik daha paylaşmak istiyorum. Konu testleri yada karma testlerden elinizin altında her daim bulunsun. Eskiye yönelik tekrarlar ve tekrarlardan sonra tarama testleri yapabilmek için kaynak sıkıntısı çekmeyin o sırada. İlerlemeniz de şu şekilde olmalı.

  • İslamiyet Öncesi Türk devletlerini bitirdiniz. Tekrar yapın soru çözün.
  • İslamiyet Öncesi Türk Devletleri ve Türk İslam Devlerini bitirdiniz. Tekrar yapın iki derse ait sorular çözün.
  • İslamiyet Öncesi Türk Devletleri, Türk İslam Devlerini ve Osmanlı Devletini bitirdiniz. Tekrar yapın iüç derse ait sorular çözün.

İlerleme mantığınız bu şekilde olsun. Geriye dönük ilerleme kaydederseniz Tarih gibi nankör unutulmaya yüz tutan bilgileri sürekli canlı tutarak başarılı olursunuz. Gittikçe yükünüz artıyor gibi gözükse de, eski konulara ayırcağınız zaman ile son bitirdiğiniz konuya ayıracağınız zaman aynı olmamalıdır ve olmayacaktır da.

Hafıza Tekniklerini Kullanın

KPSS Tarih konuları yukarıda bahsettiğimiz gibi bilgiye dayalı bir yapısı var. u yüzden illa ezber yapmanız gerekmiyor. Olayları hikayeleştirerek öğrenmeye çalışın. Emin olun daha kısa sürede öğrenecek ve kalıcı olacaktır. İsterseniz deneyin. Örnek olarak

Aşağıdaki link Osmanlı Kültür Medeniyetin’den mimari eserlere ait hafıza tekniklerine ait.

Mimari eserleri burdan dinleyin ve Edebi eserleri de kitaptan çalışın. Haftaya bunları hatırlamaya çalışın. Göreceksiniz ki hafıza teknikleri zihninizde daha kalıcı olmuş.

Bu Linkten  Youtube üzerinde yer alan diğer hafıza teknikleri videolarını görebilir, konularınızı buradan çalışabilirsiniz.

Son olarak Tarih dersinden bu kadar korkmayın ve üzerine gidin. Bir yerden azimle başlayınca devamı gelecektir. Tarih dersinden başarılı olmak için yukarıdaki taktikleri uygulamanız sizi başarıya ulaştıracaktır.

Hakkında Nazlı Çelik

Lefke Avrupa Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Anadolu Üniversitesi - Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir