KPSS Genel Kültür’den 50 Net Nasıl Çıkarılır

KPSS Genel Kültür’den 50 net yapmak isityorsanız, KPSS’den 90 puan üzeri bir net çıkartmak yada, Genel Yetenek testiniz zayıfsa 80 netleri yakalamak için çabalıyor olmalısınız ki doğru bir tercih. Çoğu aday Genel Kültür’den 50 net çıkaramamaktadır. Bu bakımdan KPSS sınavına hazırlanmaya başladığınızda yada yeterli bir süre olduğunu düşündüğünüzde Genel Kültür’den 50 üzeri net çıkarmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Daha önce hiç KPSS çalışmadıysanız eğer, aşağıdaki programı birebir uygulayın ve diğer adaylara göre daha yoğun çalışın. Eksik konularınızı Youtube üzerinde Video dersler ile halledebilirsiniz.

Konu Çalışın Bol Soru Çözüm

İlk taktiğimiz tabi ki konu eksiklerini kapatarak bol bol soru çözüp farklı soru tiplerini görmek. Piyasada çözemediğiniz karşılaşmadığınız soru tipi kalmasın ki sınava girdiğinizde artık hangi soru tipinde neyi istediğini sorunun tamamını görmeden bilecek hale geleceksiniz.  60 soru için 40 45 dakika gibi bir süre biçin kendinize. Denemelerde bu sürenin üstüne çıkmamaya özen gösterin.

Konu çalışırken parça bütün ilişkisine önem verin. Tarih derslerinde ise neden sonuç ilişkisine yönelik olayın mantığını anlamaya çalışırsanız daha rahat ilerlersiniz. Soru çözerken takıldığınız konuları haftalara yayarak eksiklerinizi giderin.

Eksik gördüğünüz yerleri eğer not alarak çalışma istemezseniz ses kaydı yapın, yolda dershaneye, okula giderken yada yatarken dinleyin. Kulağınız aşina olacak ve zamanınızı çok verimli kullanmış olacaksınız.

Tarih dersleri için özellikle görsel hafıza videoları mevcut Youtube üzerinde bunlara göz atarak, boş ezber yapıp vakit kaybetmektense, bunları 1-2 defa izleyerek aklınızda kalıcı hale getirebilirsiniz.

Hergün 10 Soru

Paragraf ve mantık tarzı sorular için vaktinizi ayırıp soru çözmenize gerek yok. Aksatmadan hergün ama hergün 10 tane soru çözemez misiniz? Hadi haftanın bir günü es geçelim kendinize ayırın. Geriye kalan günlerde, 6 tane Paragraf, 4 tane Mantık sorusu çözerek bu konulara çalışmak için zaman kaybetmeyin.Mantık soruları genelde 3-4’lü şekilde tek bir soruya bağlı olmasından dolayı 3 yada 4 tane kendinizi ona göre ayarlayabilirsiniz.

En Az 2 Soru Bankası Bitirin

Her dersten en az 2 soru bankası bitirerek piyasadaki sorulara hakim olun. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, soruyu gördüğünde zaten sana ne sormak istediğini bir süre sonra anlayacaksın. Ama sakın bilmişliğe kapılıp soru ve soru kökünü okumamazlık yapmayın. Soru üzerinde zaten düşünmeden doğru cevabı vereceğiniz için, KPSS’de zaman sıkıntısı olmayacaktır.

Güncel Bilgileri Takip Edin

Güncel bilgileri daha önceden çalışsanız dahi mutlaka, son 1 ay kala tüm kaynakları tarayarak yeniden bir göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir