KPSS B grubu nedir? Nasıl hazırlanılır?

KPSS B grubu nedir? Nasıl hazırlanılır?

Kamu personeli seçme sınavlarından biri olan KPSS B gurubu, A grubundan farklı olarak açılan kontenjanlardır. Yani A grubunun dışında kalan bütün kontenjanlar B grubu olarak çıkıyor karşımıza. KPSS A her yıl sınav yapar iken, KPSS B yalnızca 2 yılda bir sınav yapıyor ve bu sayede seçiyor elemanlarını. B grubu daha çok lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunlarını kapsıyor. Lisans mezunları için ayrılan kadro isimine P3, önlisans için ayrılan kadro ismine p93, orta öğretimler için ayrılan kadro ismine ise P94 denmektedir. Mühendislikten tutun da, teknisyenlik, mimarlık, veterinerlik gibi alanların atamalarını B grubu yapmaktadır bu yüzden. KPSS A kadrosu belirli kadroların yer aldığı bölümlerdir. Bunların dışında ve ÖABT (Öğretmenlik Alanı Dışında) kalan bütün bölümler B kadrosu olduğu için oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Kpss B grubuna dahil olmak için, genel yetenek soruları ve genel kültür sorularını cevaplamanız yeterli olacaktır. Bunun dışında kalan seçenekleri ise yabancı dil sınavı oluyor. Bu sınava girmek zorunlu değildir tabi YDS sınavına genellikle A grubu adayları giriyor. Eğer bu sınava girmezse puanları hesaplanmıyor. A Kadrodan hazırlanan adayların yüzde 70 lik kısmı yabancı dil sınavındaki sorulara rastgele cevap veriyor. Bilinçli olarak giren sayısı az.

Kpss B Grubu Nasıl Hazırlanılır?

Bu sınava hazırlanmak için, çeşitli seçenekler çıkıyor karşımıza. Özellikle çıkan soruları iyi anlamak, analitik yeteneklerimizi ve genel kültüre dair bilgi ve birikimlerimizi ön plana çıkarmak adına, yapmanız gerekenler sistemli bir şekilde hareket ederek düzenli çalışmanız olacaktır. Genel yetenek sınavlarının kitapları zaten internet üzerinde var. Bu konuda çeşitli kitapçılarda da kitaplar satılıyor. KPSS kitaplarından birini ya da birkaç tanesini satın alarak detaylı bir çalışma planı çizebilirsiniz. Size dair sunulan, sizin için ön plana çıkarılan ve yoğun kullanım seçeneklerinde karşınızda yer edinecek olan her dokunuşu ve detayı birkaç tıklama kadar yakından görebilirsiniz. Sitemizde bu kapsamda sizler için sunulan fırsatlarımız yer alıyor.

Eksiklerinizi Kapatın

Eğer sadece B grubundan KPSS sınavına hazırlanıyorsanız işiniz çok kolay. Fazla haşır neşir olacağınız dersler yok. Toplam 5 tane dersiniz var uzun bir zamanınız var. Dershaneye gidecek durumunuz olmasa bile Youtube üzerinde video dersleri izleyerek ve daha sonra bol soru çözümü ile KPSS den 80 alabilirsiniz. Sınava son 2 ay kala artık konu eksiklerinizi bitirmiş olmanız gerekmekte ve tarama test ve denemelere başlamış olmalısınız.

KPSS B sınav tarihi ne zaman?

Her yıl Mart ayında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı 2018 yılında da Mart ayı içerisinde yapılacaktır. Tam tarih belirlendiğinde sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Nazlı Çelik :Lefke Avrupa Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Anadolu Üniversitesi - Yüksek Lisans