Son İlanlar

Home / Rehber / Evde KPSS Çalışma Yöntemleri

Evde KPSS Çalışma Yöntemleri


Devlet memuru olmak isteyenlerin Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanı almaları gerekiyor. Girmek istedikleri devlet memuru kontenjanına göre belirlenmiş puanı alabilmek için KPSS’ ye hazırlık sürecini doğru bir şekilde yönlendirilmesi gerekir. KPSS’ de başarılı bir puan alabilmek için sınavda çıkacak sorulara ilişkin olarak konular dahilinde iyi bir şekilde hazırlık yapmaları çok büyük bir önem taşıyor. ÖSYM tarafından her yıl lisans düzeyinde gerçekleştirilen KPSS için tüm sınavlarda olduğu gibi doğru bir çalışma planlamasının gerçekleştirilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Ancak KPSS’ de başarıya ulaşmak için yapılacak sınav hazırlık sürecinin mutlaka kişisel etkenlere dikkat edilerek gerçekleştirilmesi gerekir. Yani günümüzde internette veya eğitim platformlarında tüm sınav adayları için belirli programlar dahilinde yönlendirmeler yapılabiliyor. Buna karşın kişinin eğitim açısından mevcut potansiyeli ve çalışma alışkanlıklarını da doğru bir şekilde değerlendirmeleri çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle de günümüzde pek çok alanda sıklıkla görülen evde KPSS çalışma yöntemleri olarak belirtilen standart ve yüzeysel programlar ile sınav hazırlık sürecini şekillendirmekten kaçınılması gerekir.


Sınav sürecinde doğru ve verimli çalışmayı gerçekleştirmek isteyen tüm KPSS adaylarının kendi hazırlık sürecine yönelik olarak eğilimlerini de belirlemeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Yani evde KPSS çalışma yöntemleri her zaman eğitimde daha kolay anlayabileceği ve daha iyi kavrayabileceği bir çalışma programını oluşturması gerekir. Misal olarak bazı kişiler okuyarak çok kolay bir şekilde konuyu algılayabiliyorken, bazı kişilerde bunu doğrudan soru çözerek ya da örneklemelerden yararlanarak sağlayabiliyor. Bu yüzden evde KPSS çalışma yöntemleri ile ilgili olarak planlamaların kişisel duruma yönelik olarak da düzenlenmesine gerekmektedir.

Günde Ne Kadar Çalışmalı?

Günümüzde evde KPSS çalışma yöntemleri ile ilgili olarak merak edilen konulardan birisi de günlük ortalamada kaç saatin ders çalışmaya ayrılması gerektiği yönünde oluyor. Özellikle de sınav döneminde tüm konuların kavranması ve her açıdan KPSS için hazırlıklı olunabilmesi için daha yoğun ve daha fazla ders çalışılması gerektiği şeklinde bir düşünce tüm KPSS adayları için oluşabiliyor. Ancak adayların günde 5 saat verimli şekilde çalışmaları, 10 saat verimsiz çalışmalarından çok daha yüksek seviyede başarı elde edebilmelerine yardımcı olur. Çünkü günde 5 saat KPSS konuları çalışıldığı ve test çözüldüğü zaman ve bunun sessiz ve odağı bozmayacak bir ortamda olması durumunda gerçekten iyi bir çalışma süreci geçirilebilir. Ancak sürekli bölünen, sesler ile dikkatin dağılmasına neden olan bir 10 saatlik çalışma gerçekleştirilmesi çok daha verimsiz olacaktır. Bu yüzden de evde KPSS çalışma yöntemleri oluştururken öncelikli olarak bu hususa dikkat edilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Bunun haricinde adayların bir gün içerisinde farklı KPSS konuları arasında dağılım yapılmamalıdır. Yani adayların mutlaka günde en fazla 2 farklı ders ve konu üzerine çalışma gerçekleştirmesi gerekir. Böylelikle çok daha etkili bir evde KPSS çalışma yöntemleri oluşturulabilir.

Hakkında Fethi Kılıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir