Son İlanlar
Home / Sosyal Hayat / Edremit İlçesinde Gezilecek Yerler

Edremit İlçesinde Gezilecek Yerler

Edremit İlçesinde Gezilecek Yerler

Edremit ilçesi Balıkkesirin güneyinde yer almaktadır. Edremite geldiyseniz kışlık sofralık zeytin ihtiyacınızı ve Zeytinyağı ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz. Türkiye’nin zeytin yağı başkentidir.

Hasan boğuldu

Türk filmi olan Hasan Boğuldu ismini buradan almıştır. Doğa turizmi açısından ziyaretçilerin uğrak yeri olan hasan boğuldu ve Sutüven Şelalesi, Edremit Akçay arasında yer almaktadır. Akçaya giderken zeytinli kasabasına döndüğünüzde yaklaşık 4 km gittiğinizde Sarıkız bölgesinde yer alan sutüven şelalesi ve hasan boğuldu piknik alanına ulaşırsınız. Kaz dağlarında böyle muhteşem bir yeri bir de mıhlı şelalesinde bulabilirsiniz. Vaktiniz varsa eğer mıhlı şelalesine gitmenizi de tavsiye ederim.

Hasan boğuldu piknik alanı da mıhlı şelalesindeki gibi suyun içinde ahşap masalar ve mangal yakacağınız alanlar bulunmaktadır. Ayrıca kışın ve sonbaharda doğa yürüyüşü yapmak için çok güzel bir atmosferi var.

Hasan boğuldu efsanesi

Efsaneye göre, yöre aşiretinden bir kız ile ovalı bir delikanlı evlenmek ister. Fakat töreler uymaz ve töre sınavları yapılmasına kara verilir. Kız, ovalı delikanlıya “Benimle evlenmek istiyorsan aşiret büyüklerinin kararı olarak, 40 okkalık tuz çuvalını bizim dağa sırtından hiç indirmeden getirmelisin” der.

Çünkü dağlı kız, tuz çuvalını hiç nefes almadan ovadan dağa götürebilmektedir. Delikanlı Hasan, Emine ile evlenebilmek için tuz çuvalını sırtlanır ve dağa çıkmaya başlar. Ne var ki sıcakta terlemiş ve tuz çuvalı sırtında derin yaralar açmıştır. Yarı yolda çıkamayacağını anlar ve gölete kendisini atar. Uzun süre delikanlıdan haber alamayan Emine, daha sonra gölette Hasanın yemenisini bulur. Terk edilmeye dayanamaz ve dere kenarında Hasana verdiği yemeniyle kendini bir ağaca asarak hayatına son verir.

Akçay

Turizm sezonun hareketli geçtiği bir ilçe olan Akçay’da konaklayabilirsiniz. Akçay’da tatil yapmak mantıklıdır. Çünkü çevresinde gezilecek güzel yerler bulunmaktadır. Kaz dağları, Hasan boğuldu, Kanyon, Zeus Alteri,Akşamları tekne turu gibi pek çok alternatifiniz vardır.

Altınoluk

Balıkkesir’in gözde tatil mekanlarından birisidir Altınoluk. Akşamları sergileri gündüzleri Beach Klüpleri ile her yaz insanların akınla gittiği yerlerden birisidir. Ayrıca Altınoluk termal sağlık Turizm açısından da insanları çekmektedir. Çevresinde Su parkı, Kaz dağları, Kanyon bulunmaktadır. Gezmek için iyi bir fırsat olabilir.

Kaz Dağları

Kaz dağları Balıkkesir’in akciğerleridir desek yanlış söylemiş olmayız. Kaz dağları denizin iyot ve bol oksijen ile birleşmesinden dolayı dünyada üçüncü olarak bol oksijene sahip mekanlar arasında yer almaktadır. Pek çok endemik bitki türü de  yer almaktadır ve bunlar koruma altına alınmıştır. Kaz dağlarında 48.000 çeşit bitki türünün olduğu varsayılmaktadır.

Hakkında admin

Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir