4 Ayda KPSS Nasıl Kazanılır?

4 Ayda KPSS Kazanma Taktikleri

Az bir zaman kala, endişeler artar hele bir de eksik konular varsa ve yetiştiremem düşünceleriniz varsa.. 4 ayda KPSS kazanmak mümkün fakat belli bir altyapınız varsa bunu başarabilirsiniz. Yoksa sıfırdan hazırlanan birisi için sadece tüm herşeyi 4 aya sığdırmak zor olacaktır.

4 Ayda KPSS kazanmak gibi bir hedefiniz var ise, bu kapsamda yapacaklarınız gerçekten önemli bir çalışma olacaktır. Çünkü önceliğiniz her zaman sistemli olmak olmalıdır. Yani sistemli bir ilerleyiş, sistemli bir çalışma ve tekrar dersleri ile birlikte yapacağı çalışmalar ile kısa sürede eksikleri kapatıp kalan 4 aylık süreçte kendinizi hazır hissedebilirsiniz. Peki ama ne yapmamız gerek?
Öncelikle alandan yada KPSS B hangisinden hazırlandığınız önemli değil. Önemli olan sistemli ve belli bir altyapı birikiminiz olması, Örnek olarak KPSS B ele alırsak, adaylar genel olarak p3 için, 5 farklı derse çalışmaları gerekiyor. Bu yüzden geçmiş verilere bakabiliriz ve analiz yapabiliriz.

Türkçe, Coğrafya konularında adaylar genellikle yüksek netler yapılabilir. Çünkü bilgiler sabit ve güncellenen içerik değil, Buna karşın Matematik netleri 13 civarıdır Türkiye ortalaması. Tarih ve Vatandaşlık güncel bilgiler ise çoğu adayın zorlandığı konulardır. Buralarda yapacağınız netler sizi standart sapma ile bile binlerce aday önüne geçirecektir. Sizin sınav stratejinizi de burası belirleyecek. Kalan zamanınızı eksiklerinize yoğunlaşarak soru kaçırmamaya çalısın ve güncel bilgileri son ayda takip edin ve her siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmeye önemli kişi ve tarihlere dikkat kesilin.

Dersiniz için Strateji Kurun

Dersiniz için kuracağınız stratejiler, sizin çalışmalarınıza artı bir değer katacaktır. Bu yüzden yılmadan, sıkılmadan çalışmalarınızı sürdürmeniz gerekiyor. Hazırlanacağınız test kitapları, soru bankaları ve diğer çalışma notları seçeneklerini kullanarak, size dair sunulan oldukça yoğun çözümleri rahatlıkla inceleyebilirsiniz mesela. Strateji kurarken, bu iki şeye dikkat edelim. Birincisi adayların genel kültür ve genel yetenek derslerinden hangilerinde daha rahat olduğunuzu belirlemelisiniz. Yani hem genel kültür, hem de genel yetenek çalışacaksınız zaten ama, yine de aralarında bir tercih yaparak öncelik belirlemeniz gerekiyor bu tercihte eksik olduğunuz konular ve dersleri göz öününde tutarak bunları kapatmaya öncelik vererek seçim yapmaya çalışın. Bir diğer seçenek de hangi bölümde olduğunuz konusu. Kendinizi tanımalısınız ve buna göre hangi zekanızın baskın olduğunu bilmelisiniz. Ardından kaynak seçimlerinde ve soru bankalarında doğru seçimler yapmalısınız. Zor bir soru ya da çok detaylı bir soru illa ki de kaliteli değildir. Bu yüzden KPSS adayı için en kaliteli soru, ÖSYM tarafından hazırlanan formatlarda sorulan sorulardır. Bu değişmez bir gerçek. Şimdiden keyifli çalışmalar diliyoruz.

Dipnot: Yapamadığınız takıldığınız sorular ile saatlerce uğraşmak gibi bir hata yapmayın. Ertesi gün sakin kafa ile 5 dakikada çözebileceğiniz soru için yarım saatinizi harcamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir