3 Ayda KPSS Nasıl Kazınılır?

Aslında konu başlığında 3 ay olarak belirttik fakat geniş ve detaylı bir rehber hazırlayacağımız için “son aylarda KPSS kazanmak” ve “son aylarda KPSS kazanma taktikleri” konularına değineceğimiz bir yazı kaleme alacağız. Bu rehberde GK GY Sözel ağırlık ve GK GY sayısal ağırlık olarak iki ayrı program paylaşıp eksik olduğunuz alanı baz alarak ona göre seçim yaparsınız. Örnek olarak Genel Kültür konularında tarih, vatandaşlık ve güncel bilgiler konularında eksikseniz eğer, Sözel program seçerek kendi yolunuzu çizebilirsiniz.

Uzun bir sınav maratonunun daha sonlarına yaklaşırken, “3 ayda KPSS nasıl kazanırım” gibi deli sorular kafanızda dolaşıyorsa, öncelikle ümitlenmeniz için bir altyapınız varsa imkansız olmadığını söyleyebiliriz. Sıkı bir çalışma ve asosyal bir hayat sürerek 3 ayda KPSS kazanabilirsiniz. Fakat altyapınız ve temeliniz zayıf ise işiniz diğer adaylara nazaran daha zor. Alacağınız puanı göz önünde tutarak 90 üzeri bir puan değil ama p3’ten 75 80 civarı puan almak isterseniz tüm enerjinizi KPSS konusuna harcarsanız rahatlıkla alacağınız bir puan olabilir.

Sınava hazırlanmaya son aylarda başlayan adaylar aslında daha şanslı, neden derseniz öncelikli olarak kendisine güveniyor ve yapabileceğini düşünüyor. Neden yapamayım? İkinci etmen olarak ta, uzun bir sınav maratonu koşup yorulmuş bir aday değil, şöyle düşün, 10000 metrelik bir yarış var. Herkes starttan başlıyor yarışa, bazı adaylar yarışın 7000. metresinde birden yola fırlayıp yarışa dahil oluyorlar. Dinç olmanın avantajını kullanarak depar atıyor ve bitiş çizgisini en önde tamamlıyorlar. KPSS serüveninde kimse size neden geç başladın çalışmaya demez. Kendinize güveniyorsanız hemen bugün başlayın. Diğer adaylar gibi psikolojik bir yorgunluğunuz yok ve içinizde bir umut ve bir azim var bunu boşa harcamayın

Çalışma Taktikleri

İlk taktiğimiz tabi ki, Akıllı telefonlar ve Sosyal medya evet bu kısmı biraz kalın yapalım okuyucularımızın dikkatini çeksin 🙂  ayrıca kırmızıya da boyayalım ki tehlike olduğunu anlasınlar. En büyük hırsız bunlar hayatınızdaki özellikle sınava hazırlanan adaylar için. İmkanınız varsa tuşlu telefon kullanın KPSS’ye son 3 ay kala. Yada telefonu ders çalışma zamanlarında odanın dışına çıkartın, çıkartın ki dikkatinizi dağıtmasın. Eğer bu kurala uymazsanız beklentilerinizi şimdiden düşürün ve seneye için hazırlanmayı kafanıza koyun. 

Aynı dersleri üç güne bir çalışıp hem tekrar için arayı çok açmayıp hem de belli bir düzende gitmeyi sağlayabilirsin.

  • Pazartesi: Türkçe, x, y derslerini çalıştın
  • Salı: z, a, x derslerini çalıştın,
  • Çarşamba, y, x, Türkçe dersi şeklinde çalışabilirsin.

Bazı konuları es geçeyim, bu zor zaten bunu kimse yapamaz çıksa diye düşünmeyin. Standart sapma ile yapılamayan sorular sizi binlerce adayın önüne geçirecektir. Vaktinizi idareli kullanarak her konuya bakıp bol soru çözmeye çalışın.

Günlük olarak kendinize program yapın ve ona uymaya çalışın. Programlı olduğunuzda programsız günlere göre daha verimli ders çalıştığınızı göreceksiniz. Programınızı bir gece önce yatmadan taslak olarak hazırlayabilirsiniz.

Konu bitirmeye ve konunun sonuna da soru çözümleri ekleyerek, öğrendiğiniz konuyu pekiştirmeye çalışın. Aksi halde öğrendiğiniz bilgiler uçup gidecektir. Takıldığınız sorularda konuya tekrar göz atın ki nerede eksik yada yanlış yaptığınızı görün.

Konu eksiğiniz yoksa belli bir altyapınız varsa eğer, konu ağırlıklı değil soru ağırlıklı çalışın. Bol bol soru çözerek farklı soru kalıplarını da görürsünüz. Soru çözümlerinizi tabi ki sadece bir kaynağa bağlı kalarak yapmıyoruz.

Kendinize günlük hedefler koyun. İlerlemeniz için bu çok önemli sizi azimlendirecek ve koyduğunuz hedefi gerçekleştirmeye itecektir. Hergün yada haftalık olarak bu hedeflerinizi tazeleyin. Haftalık hedeflerde başarıya ulaştığınız zaman arkadaşlarla bir sinema yada bir etkinlik ile kendinizi ödüllendirin.

Son olarak disiplin, istikrar ve azim ile aşamayacağınız engel yok. Unutmayın çok çalışan değil verimli çalışan bu sınavı kazanır.

Aşağıdaki fotoğraflarda örnek olarak Genel Kültür eksiği olanlar için Sözel ağırlıklı program

Genel Yetenek eksiği olanlar için sayısal ağırlıklı bir örnek çalışma programı ekliyorum. Sormak istediğiniz birşey olursa konu altından bize ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki video sizi motive etmesi açısından yararlı bulduğum için paylaşıyorum, bu süreçte size destek olmaya devam ediyoruz. Değerli yorumlarınızı bize ulaştırmaktan sakınmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir